Informacja prasowa
Technologie fotoniczne przez lata były przede wszystkim wykorzystywane w polskim przemyśle obronnym, w produkcji różnych urządzeń na potrzeby wojska i służb mundurowych. Jak pokazują wnioski z drugiej konferencji optoelektronicznej, technologie fotoniczne mają kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach codziennego życia m.in. w transporcie, rolnictwie, energetyce czy w komunikacji.
Wieloletni rozwój optoelektroniki w Polsce wiąże się głównie z przemysłem obronnym, dla którego między innymi firma PCO SA wytwarza przyrządy obserwacyjne i celownicze z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej. Spółka jako wiodący producent wyrobów z tej dziedziny, stała się pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszej w Polsce konferencji optoelektronicznej. Celem startującej w zeszłym roku branżowej konferencji była chęć poprawy współpracy pomiędzy nauką, wojskiem, a przemysłem w dziedzinie optoelektroniki. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego pod hasłem “Optoelektronika kluczem do bezpieczeństwa i lepszego życia obywateli” dała możliwość do szerszej dyskusji i prezentacji roli technologii fotonicznych w życiu codziennym. Naturalnie ze względu na rolę i zadania stawiane przed przemysłem optoelektronicznym na potrzeby strategii MON i projekty badawczo-rozwojowe, dominowała sfera wykorzystania tych technologii w działaniach sił zbrojnych.
Fotonika jako interdyscyplinarna nauka i dziedzina łącząca dokonania optyki, elektroniki i informatyki ma duży potencjał, a jej zastosowania są bardzo zróżnicowane i innowacyjne. Przedstawione na II Konferencji Optoelektronicznej obszary i przykłady zastosowań urządzeń fotonicznych wskazują potrzeby i coraz to nowe obszary ich wykorzystania, inspirując do opracowania nowych urządzeń i projektów.