Informacja okresowa nt. poziomu bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Dane dot. zatrudnienia obywateli UE.

16.08.2017

Wg danych urzędu statystycznego (www.ons.gov.uk) w IV kw. 2016 r. liczba osób bezrobotnych w Wielkiej Brytanii spadła o 7 tys. w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniosła 1,6 mln (4,8% ), co stanowiło poziom najniższy od 11 lat. Liczba osób zatrudnionych wyniosła 31,84 mln osób, co stanowiło liczbę o 37 tys. wyższą w stosunku do poprzedniego kwartału i o 300 tys. wyższą w skali roku. Wskaźnik zatrudnienia wyniósł 74,6% i był poziomem najwyższym od momentu rozpoczęcia prowadzenia tego rodzaju statystyk.

Kwartalny raport dot. poziomu bezrobocia zawiera też dane nt. obcokrajowców zatrudnionych w Wielkiej Brytanii, w tym obywateli UE (urząd statystyczny dokonuje rozróżnienia w oparciu o kraj urodzenia i posiadane obywatelstwo). W IV kw. 2016 r., spośród 5,54 mln osób urodzonych zagranicą, 3,24 mln stanowiły osoby urodzone poza UE (wzrost o 242 tys. w skali roku), a 2,3 mln osoby urodzone na terenie UE (wzrost o 188 tys. w skali roku). Natomiast przyjmując kryterium obywatelstwa, w IV kw. 2016 r. liczba obcokrajowców zatrudnionych w UK wzrosła w skali roku o 233 tys. (tj. o 7,2%) i wyniosła 3,48 mln osób, z czego 2,24 mln stanowili obywatele UE27 (UE bez UK), a 1,24 mln obywatele państw spoza UE.

Co jednak istotne, przyjmując kryterium kraju urodzenia, poziom zatrudnienia osób urodzonych poza UK w skali roku wzrósł o 431 tys. (188 tys. w UE, a blisko 242 tys. poza UE), podczas gdy poziom zatrudnienia osób urodzonych spadł o 120 tys. Dodatkowo, analizując dane dot. zatrudnienia osób urodzonych na terenie UE warto wskazać, że większy roczny wzrost odnotowano w stosunku do osób urodzonych w grupie państw UE8 (5%) niż UE14 (4,4%), zaś najwyższy roczny wzrost zatrudnienia odnotowano w stosunku do osób urodzonych w grupie państw UE2 (41,7%).

Ponadto, w IV kw. 2016 r. odnotowano wyraźny kwartalny spadek, zarówno w liczbie zatrudnionych osób urodzonych na terenie państw UE14 (o 33 tys.), jak i na terenie państw UE8 (o 46 tys.), zaś wzrost zatrudnienia odnotowano jedynie w stosunku do osób urodzonych na terenie państw UE2 (o 26 tys.).

Komentarz:

Komentatorzy zwracają uwagę na korzystny trend związany z obniżaniem poziomu bezrobocia, jaki utrzymywał się na przestrzeni 2016 r. oraz na fakt, że w zdecydowanej większości to pracownicy zagraniczni, a nie miejscowi, odpowiedzialni byli za wzrost w liczbie osób zatrudnionych.

Tymczasem w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej sygnałów nt. zachwiania podaży pracowników z państw UE w UK (na co wskazywałyby również dane dot. zatrudnienia pracowników z UE14 i UE8 za IV kw. 2016), w których zarówno eksperci ds. migracji, jak i pracodawcy podkreślają negatywny wpływ takich wahań na usługi publiczne i działalność brytyjskich przedsiębiorstw.  W

skazane komentarze ogniskują przede wszystkim wokół braku zajęcia przez rząd stanowiska ws. gwarancji praw nabytych pracownikom państw UE, wywołującego obawy pracowników o ich status w UK. Pracodawcy twierdzą, że coraz większa liczba pracowników państw unijnych decyduje się na wyjazd, bądź nie powraca z pobytu zagranicą, powodując tym samym trudności operacyjne w działalności małych i średnich przedsiębiorstw. Rośnie też liczba sektorów sygnalizujących aktualne bądź potencjalne problemy z pozyskiwaniem pracowników zagranicznych. Oprócz branż objętych dużą fluktuacją pracowników (rolnictwo, gastronomia, hotelarstwo), również branże takie jak artystyczna, prawnicza, medyczna, usług profesjonalnych czy nawet turystycznych twierdzą, że ewentualne pozyskiwanie w przyszłości pracowników zagranicznych w oparciu o system pozwoleń na pracę znacznie utrudni ich działalność. Jak wynika z wypowiedzi niektórych podmiotów gospodarczych, w skrajnych przypadkach sztywny system rekrutacji pracowników wywoła konieczność zredukowania działalności lub przebranżowienia małych i średnich przedsiębiorstw.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL