8 maja 2025 roku w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbędzie się 16. Kongres Prawa Bankowego i Technologii Finansowych – jedno z najważniejszych wydarzeń na styku prawa, finansów i nowych technologii w Polsce. Organizatorem Kongresu jest Koło Naukowe Prawa Bankowego Uniwersytetu Warszawskiego, należące do grona najaktywniejszych organizacji studenckich w kraju. Patronat nad Kongresem objął Business Centre Club.
Kongres od szesnastu lat stanowi istotne forum wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami środowiska akademickiego, praktykami prawa oraz ekspertami sektora finansowego. Corocznie przyciąga szerokie grono uczestników zainteresowanych najnowszymi trendami i wyzwaniami w obszarze bankowości, technologii finansowych i regulacji rynku kapitałowego.
Agenda Kongresu
Podczas tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać pięciu paneli tematycznych:
→ Panel Prezesów Banków – rozmowa o innowacyjności i konkurencyjności sektora bankowego w Polsce,
→ Wpływ nowych regulacji AI oraz cyberbezpieczeństwa na środowisko IT w bankach – omówienie aktualnych zagrożeń oraz odpowiedzi regulacyjnych,
→ Nowy pakiet regulacji AML – ewolucja czy rewolucja? – analiza zmian w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy,
→ Panel płatnościowy – PSD3, PSR i FIDA – perspektywa rozwoju europejskiego rynku płatności,
→ Nowy krajobraz prawny kredytów konsumenckich – wdrożenie CCD2 – wpływ nowych regulacji na praktykę udzielania kredytów.
Wśród prelegentów znajdą się wybitni specjaliści z renomowanych kancelarii prawniczych, przedstawiciele sektora bankowego oraz reprezentanci instytucji nadzoru finansowego.
Innowacyjność i bezpieczeństwo w centrum tegorocznej edycji
Hasłem przewodnim 16. Kongresu Prawa Bankowego i Technologii Finansowych jest „Innowacyjność i Bezpieczeństwo” – dwa fundamentalne filary rozwoju współczesnego sektora finansowego. Polska bankowość postrzegana jest jako jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie, co wiąże się z dynamicznym rozwojem, ale i rosnącymi wymaganiami w zakresie stabilności, przejrzystości i zgodności z nowymi regulacjami.
Właśnie tym zagadnieniom poświęcone będą wszystkie panele dyskusyjne, podczas których eksperci podejmą próbę odpowiedzi na pytania o przyszłość bankowości w kontekście transformacji cyfrowej, bezpieczeństwa danych, przeciwdziałania nadużyciom oraz ochrony konsumentów.
Rejestracja i udział
Udział w Kongresie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Ze względów organizacyjnych prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego,.