Trwają finalne prace rządu nad ustawą implementującą tzw. dyrektywę Women on Boards (dyrektywa UE 2022/2381). Choć termin na transpozycję przepisów minął 28 grudnia 2024 r., dla spółek kluczowe są nadchodzące terminy wdrożenia nowych regulacji.
Harmonogram wdrożenia – kluczowe daty
1) do 30 czerwca 2025 r.:
- opracowanie i przyjęcie polityki równowagi płci (w formie uchwały walnego zgromadzenia);
- udostępnienie tej polityki wraz z dodatkowymi informacjami na stronie internetowej spółki;
2) do 30 czerwca każdego roku (od 2026 r.):
- sporządzanie corocznych sprawozdań dotyczących udziału przedstawicieli poszczególnych płci w organach spółki;
- przekazywanie tych sprawozdań ministrowi ds. równości;
- publikowanie sprawozdań na stronie internetowej spółki;
3) od 30 czerwca 2026 r.: m.in.
- zapewnienie równowagi płci w organach spółki;
- stosowanie niedyskryminacyjnych kryteriów doboru kandydatów;
- realizowanie obowiązków informacyjnych wobec kandydatów;
- odpowiedzialność odszkodowawcza spółek za naruszenie wymogów ustawy.
- Co istotne, dla spółek z udziałem Skarbu Państwa część wymogów musi zostać spełniona wcześniej – do 31 grudnia 2025
Czy wdrożenie dyrektywy Women on Boards to jedynie dodatkowe obowiązki?
Wdrożenie dyrektywy Women on Boards to nie tylko kwestia dostosowania się do przepisów, ale też szansa na realną zmianę w strukturach zarządzających polskich spółek. Na tle innych europejskich krajów, Polska nadal ma dużo pracy do wykonania w celu zapewnienia większej równowagi płci na najwyższych stanowiskach.
Jeśli proponowane przepisy zostaną przyjęte w obecnym brzmieniu, będzie bardzo mało czasu na przygotowania od momentu ich wejścia w życie. Największe spółki będą musiały podjąć decyzje dotyczące polityki równowagi płci już podczas najbliższych walnych zgromadzeń (jeśli ich termin zbiega się z końcem czerwca 2025 r.). Dlatego rekomendujemy rozpoczęcie prac przygotowawczych jak najszybciej.
Profesjonalne wsparcie w tym zakresie pozwoli nie tylko uniknąć potencjalnych kar, ale także stworzyć wartościową politykę, która realnie przyczyni się do rozwoju organizacji poprzez wykorzystanie różnorodnych talentów i perspektyw. Pamiętajmy, że badania konsekwentnie pokazują, że firmy z większą różnorodnością w organach zarządzających i nadzorczych osiągają lepsze wyniki finansowe i są bardziej innowacyjne, a na to warto postawić już dziś.
Autorki: Agnieszka Piątek – menedżer, Agnieszka Przedpełska – Senior Associate w CRIDO
CRIDO, członek Business Centre Club, jest wiodącą polską firmą doradczą zaangażowaną w pomoc firmom w podejmowaniu świadomych decyzji. Z ponad 450 ekspertami oferuje pełne spektrum usług w zakresie podatków, prawa, innowacji i badań i rozwoju, inwestycji, doradztwa biznesowego, rozwiązań cyfrowych i modelowania finansowego.
Dlaczego warto im zaufać? – Ponad 19 lat doskonałości: Ugruntowana obecność na rynku dzięki naszemu głównemu biuru w Warszawie i oddziałowi w Krakowie – Międzynarodowy zasięg: Współpraca za pośrednictwem sieci takich jak Taxand, IBA i AIJA – Sprawdzone wyniki: 10 miliardów złotych uzyskanych dotacji i ulg, ponad 100 transakcji fuzji i przejęć oraz przełomowe spory. – Innowacyjne rozwiązania IT: Ponad 20 autorskich narzędzi wspierających procesy biznesowe, od optymalizacji podatkowej po audyty cyfrowe – Różnorodność klientów: Obsługa dużych i średnich organizacji, firm rodzinnych, klientów indywidualnych i samorządów.