Jak wywrócić system podatkowy składką zdrowotną?

10.12.2024

Reforma Nowego Ładu zadała cios małemu rodzinnemu biznesowi w Polsce. Otóż nagle okazało się, że mały biznes, czyli ten prowadzony przez polskie firmy rodzinne za pomocą spółek cywilnych czy jawnych itd. oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, opodatkowuje dochody (lub przychody na ryczałcie) podatkiem zdrowotnym dla niepoznaki nazwanym składką zdrowotną. Pomysł ten był zły i niesprawiedliwy, oszukiwał podatników – przedsiębiorców, że to jest składka, a nie podatek. Dodatkowe obciążenie podniosło podatki dla tej grupy o 25%. Taka zmiana opodatkowania dla firm rodzinnych poniżej 2mln Euro przychodu rocznie znacząco zmniejszyła rentowność małego polskiego biznesu. To zmiana na podatku liniowym z 19% do 23,9%.

Samozatrudnieni uciekli w ryczałt ewidencjonowany – tutaj można powiedzieć, że dla wielu z nich sytuacja się poprawiła. Większe firmy, te przekraczające 2 mln Euro przychodu przekształciła się w spółki prawa handlowego i korzystają z CIT estońskiego. Tymczasem małe firmy rodzinne, dla których obciążenie wynikające z prowadzenia ksiąg handlowych, czyli pełnej rachunkowości jest zbyt duże, zostały potraktowane najgorzej. Im podatki wzrosły o 25%.

Nieporozumieniem jest porównywanie przedsiębiorców do osób zatrudnionych. Mówimy tu o podatkach dla firm, a nie osób pracujących na etat czy na zlecenie.

System podatkowy w Polsce po tej reformie jeszcze bardziej się skomplikował. Nowy rząd, zamiast majstrować przy kolejnych zmianach w podatku zdrowotnym, powinien zlikwidować jej powiązanie z dochodem przedsiębiorcy. Albo to jest podatek, albo składka na zdrowie. W Polsce składka na ubezpieczenie społeczne, w tym składka zdrowotna dla osób fizycznych, jest uzależniona od dochodu (na ryczałcie od wysokości przychodu w progach). O ile w przypadku ubezpieczenia emerytalnego czy rentowego ma to sens – bo wpływa na wysokość świadczenia, o tyle w przypadku składki zdrowotnej jest absurdalne. Zamiast majstrować przy czymś skazanym na porażkę, może warto by wypracować nowe, zupełnie niezależne rozwiązanie, które nie będzie karać przedsiębiorców za przedsiębiorczość? A składka będzie prawdziwą składką.

***

Autor: Eryk Skłodowski, wiceprezes Zarządu Kancelarii Podatkowej Skłodowscy

Kontakt: 22 242 60 00, biuro@sklodowscy.pl

Kancelaria Podatkowa Skłodowscy. Misją Kancelarii jest profesjonalne wsparcie biznesu – specjaliści posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie z zakresu rachunkowości, zarządzania finansami, interpretacji podatkowych oraz wsparcia biznesu. Biuro rachunkowe, biuro księgowe, Kancelaria podatkowa, biuro kadrowo-płacowe – Kancelaria Skłodowscy dostarcza kompleksową usługę. Główna siedziba Kancelarii znajduje się w Markach. Posiada również oddział w Warszawie, Wołominie, Gdańsku, Białymstoku oraz Lubaniu, Krzyżanowicach i Łomży.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL