Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego z 22 listopada

25.11.2024

W piątek, 22 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego.

Poruszono na nim kwestie związane z: implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej oraz współpracy Rady Dialogu Społecznego  z Sejmem RP, omawiano też sytuację polskiego hutnictwa na przykładzie Huty Częstochowa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele BCC: dr Grażyna Majcher-Magdziak – ekspertka BCC ds. przekształceń własnościowych, Witold Michałek – wiceprezes BCC, ekspert ds. gospodarki, legislacji i lobbingu, Łukasz Bernatowicz – prezes ZP BCC, a także przedstawiciele związków zawodowych i strony rządowej, w tym marszałek Sejmu – Szymon Hołownia. 

Dialog społeczny i współpraca RDS z Sejmem RP

Istotnym punktem omawianym podczas posiedzenia RDS była uchwała w sprawie sprzeciwu wobec naruszania norm dotyczących dialogu społecznego.

Strona Społeczna Rady Dialogu Społecznego sprzeciwia się praktykom polegającym na nierespektowaniu przez rząd przepisów dotyczących opiniowania aktów prawnych przez reprezentatywne związki zawodowe, organizacje pracodawców, jak i Radę Dialogu Społecznego. Przypominamy, że przygotowywane przez Radę Ministrów oraz jej członków, projekty założeń projektów ustaw, projekty aktów prawnych, projekty strategii, projekty programów oraz projekty innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów powinny być przekazywane do zaopiniowania z terminem pozwalającym na gruntowne zapoznanie się z nimi oraz przeprowadzenie konsultacji wewnątrzorganizacyjnych. W związku ze złożoną i rozbudowaną strukturą funkcjonalną związków zawodowych oraz organizacji pracodawców proces ten wymaga odpowiedniego czasu. – czytamy w uchwale.

Tematem spotkania były także relacje pomiędzy Radą Dialogu Społecznego a Sejmem, która nadal wymaga usprawnienia. 

Łukasz Bernatowicz, prezes ZP BCC podkreślał:

Przede wszystkim należy poprawić jakość konsultacji społecznych, uwzględniać opinie rady, stosować vacatio legis.

Marszałek Hołownia wskazał, że nie będzie bezpiecznej Polski, jeśli nie będzie rozwoju gospodarczego opartego o inwestycje w najnowsze technologie. Przypomniał, że udział inwestycji w PKB jest dramatycznie niski, w szczególności inwestycji prywatnych. Aby ten trend odwrócić – konieczny jest rzetelny dialog społeczny. Marszałek zadeklarował podjęcie działań w celu zbudowania możliwie stałego, zinstytucjonalizowanego kontaktu pomiędzy Sejmem RP i RDS, aby głos przedstawicieli reprezentatywnych organizacji był bardziej słyszalny przede wszystkim w komisjach sejmowych.

Hołownia przypomniał także, że od początku listopada br. nastąpiły zmiany w Regulaminie Sejmu, gdzie obecnie wymagane jest przygotowanie rozszerzonej oceny skutków ustaw proponowanych przez posłów, a także przeprowadzenie 30-to dniowych konsultacji. Obecnie swoją opinię do każdego nowego projektu ustawy może przedstawić każdy obywatel RP, dzięki uruchomieniu nowego portalu konsultacyjnego Sejmu.

Bernatowicz krytycznie odniósł się do nadal praktykowanych tzw. „wrzutek” legislacyjnych, gdzie w jednej ustawie wprowadza się zmiany w kilkunastu innych ustawach, nie związanych bezpośrednio z ustawą macierzystą. Odniósł się także do konieczności przestrzegania stosownego vacatio legis przed wdrożeniem danej ustawy, podając przykład obecnej dyskusji nt. wprowadzenia wolnej Wigilii, w sytuacji, kiedy wiele firm handlowych i produkcyjnych ma już ustalone tzw. „zatowarowanie” w tym dniu oraz rozplanowane grafiki pracy.

 Implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej

Małgorzata Baranowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła informacje dotyczące wdrożenia do polskiego porządku prawnego zapisów zawartych w Dyrektywie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Termin jej wdrożenia minął w połowie listopada br. Jak wskazała pani minister, jest to już trzecia wersja dwóch projektów ustaw w tej sprawie – jednej o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz drugiej o układach zbiorowych pracy. Przedstawicielka strony rządowej odpowiadała na uwagi zgłoszone przez stronę pracodawców, którzy krytycznie oceniają niektóre z wprowadzonych do ustawy rozwiązań, w tym  – ustalenie docelowej wysokości płacy minimalnej jako nie mniejszej niż 55 proc. średniej krajowej.

Sytuacja polskiego hutnictwa na przykładzie Huty Częstochowa

Zaproszeni przedstawiciele kierownictwa huty Częstochowa oraz związkowcy szczegółowo opisali bardzo trudną sytuację w hutnictwie, mającą wiele przyczyn, w tym nierówne warunki konkurencji cenowej z hutami spoza UE, nie ponoszącymi tych samych kosztów związanych z polityką klimatyczną UE. Uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych poinformowali o przygotowywanym planie wsparcia sektora hutniczego. Będzie to działanie długookresowe.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL