12 września w Bonjour Cafe w Opolu odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Loży Opolskiej BCC. Tematem przewodnim były aktualne wyzwania stojące przed przedsiębiorcami – nie tylko w regionie. Rozmawialiśmy o zmieniających się przepisach i wyzwaniach dotykających prowadzenie działalności.
W trakcie dyskusji mówiono m.in. o braku zrozumienia pracodawców przez stronę rządową i braku pomysłów legislacyjnych dotyczących pracowników z zagranicy. Domykanie drzwi migracyjnych będzie kończyć się problemami z wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników i silnym popytem na ludzi do pracy. Poruszony został problem umów zleceń, w kontekście czego zwrócono uwagę, że zbyt dużo jest drogich pomysłów rządowych, które mogą skończyć się kolejnymi obciążeniami (po stronie kosztów) dla przedsiębiorców.
W rozmowach przewijał się temat składki zdrowotnej, której naliczanie – wg zapewnień wyborczych – miało ulec radykalnej zmianie, a mówiono (wprost) ze będzie to powrót do niskiej, zryczałtowanej kwoty, jaka była stosowana przed wprowadzeniem Polskiego ładu. Wskazywano na zbyt dużo interesów w rządzie (koalicja – to różnorodność poglądów), co przekłada się na kompletny brak sprawczości i nakręcanie kolejnej spirali populizmu.
Mówiono również (głównie prezesi firm budowlanych i ściśle powiązanych z budownictwem) o problemach z dopięciem negocjacji, o problemach związanych w warunkami przetargów, ale też – ze sprzedażą używanych maszyn, tak by można było zainwestować w nowe, przez co nie ruszają duże projekty, inwestycje w drogi i budowlankę. Rynek budowlany, żeby ruszył, potrzebuje wielu instrumentów wsparcia – choćby możliwości szybszego dotarcia do środków unijnych, dlatego, że np. niektóre samorządy lokalne nie mają pieniędzy na inwestycje i do przetargów budowlanych startują firmy z całej Polski, zaniżając wielokrotnie ceny. Szefowie dużych hurtowni materiałów budowlanych wskazywali na problemy związane z obciążeniami kredytowymi (mamy w Polsce najwyżej oprocentowane / obok Węgier/ kredyty hipoteczne, co wpływa negatywnie na rynek deweloperski).
Mówiono o inflacji, wysokich (nie malejących) kosztach energii oraz gazu, oraz o stałych presjach na płace, co w najbliższym czasie przełoży się na konieczność zwiększania marż i kolejne podwyżki (półproduktów oraz produktów).
Dyskusja dotyczyła również innowacji i transformacji cyfrowej, które stają się częścią codzienności w rozwoju firm. Wymieniano się pomysłami na to, jak dostosować się do dynamicznie zmieniającego się rynku.
Kolejne spotkanie z cyklu „transfer wartościowej wiedzy”, której ogromne zasoby – dzięki członkostwu w Loży znakomitych firm i liderów tych firm – mamy zawsze pod ręką. To było wyjątkowe wydarzenie, pełne ważnych rozmów i inspirujących dyskusji. Dziękujemy wszystkim członkom Loży, którzy uczestniczyli w spotkaniu za bardzo aktywny udział. To dzięki Wam te spotkania są tak wartościowe!
Do zobaczenia na kolejnych eventach i szkoleniach!