Stanowisko BCC ws. zmiany ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (UD86)

23.07.2024

22 lipca Business Centre Club przedstawił swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (UD86), zakładającym objęcie przepisami ustawowymi papierosów elektronicznych pozwalających na spożycie pary niezawierającej nikotyny oraz płynów niezawierających nikotyny, które są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

BCC opowiedział się za zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacją przepisów ustawy, która pozwoli na uszczelnienie rynku płynów do e-papierosów i objęcie nadzorem wszystkich ich typów. Dzięki temu kontrola nad rynkiem, a także nad konsumpcją tych towarów, zwłaszcza przez osoby nieletnie, będzie o wiele ściślejsza. 

Jednocześnie eksperci BCC zwrócili uwagę na podejście całościowe do problemu palenia papierosów, czy innych wyrobów tytoniowych/nikotynowych w Polsce. Dbając o zdrowie nieletnich, nie można jednakże zapominać o osobach dorosłych, które chciałyby podjąć kroki mogące uchronić je przed najgorszymi konsekwencjami palenia tytoniu – a dowody naukowe wskazują, że e-papierosy skuteczniej niż NRT (nikotynowa terapia zastępcza) wspierają palaczy w rzuceniu palenia tytoniu.

BCC, wyrażając swoje pełne poparcie dla działań mających na celu ochronę dzieci i młodzieży przed zgubnym wpływem używek,  podkreśla konieczność dołożenia wszelkich starań, by dać dorosłym, chcącym to zrobić, szansę na lepsze życie i zdrowie, dzięki krokom podjętym w myśl polityki redukcji szkód.

Zapoznaj się z pismem dr. Łukasza Bernatowicza, prezesa ZP BCC do Wojciecha Koniecznego, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia  >>

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL