Przed nami wakacje, a więc czas urlopów i wyjazdów wypoczynkowych. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które będzie dla nas ochroną podczas podróży i sprawi, że będziemy przygotowani na przykre niespodzianki, jakie mogą nas spotkać w trakcie wyjazdu.
Ubezpieczenie turystyczne pomoże nam pokryć koszty niezbędnych wydatków na leczenie i rehabilitację, koszty ewentualnego transportu do kraju, utraty bagażu lub kradzieży.
Jeśli niechcący wyrządzimy komuś krzywdę w czasie urlopu, to ubezpieczenie również pokryje ewentualne roszczenia tych osób. Najważniejszy jest jednak wybór właściwego ubezpieczenia – odpowiedniego dla naszych aktywności, potrzeb i oczekiwań.
PRZY ZAKUPIE UBEZPIECZENIA NALEŻY ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA:
*ZAKRES OCHRONY UBEZPIECZENIOWEJ
Do najczęstszych składowych pakietów ubezpieczeń turystycznych należą:
- ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą
- ubezpieczenie kosztów transportu i ratownictwa
- ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu sportowego
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
- usługi assistance
Dodatkowo w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, astma, choroby serca i układu krążenia), aby zapewnić pełną ochronę ubezpieczeniową, należy sprawdzić, czy zakres ochrony obejmuje skutki chorób przewlekłych – jeśli nie, konieczne jest wykupienie właściwego rozszerzenia.
Ponadto, osoba zamierzająca w trakcie wyjazdu uprawiać sport, powinna sprawdzić, czy planowana przez nią aktywność sportowa nie jest przez ubezpieczyciela zaliczana do sportów wysokiego ryzyka (ekstremalnych) i wyłączona z ochrony. W razie potrzeby niezbędne jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka.
Jeżeli podczas wyjazdu zamierzamy spożywać alkohol, koniecznie należy zweryfikować, czy nasza polisa zapewni nam ochronę na wypadek urazów doznanych pod wpływem alkoholu.
*SUMĘ UBEZPIECZENIA
Suma ubezpieczenia wyznacza maksymalny poziom świadczenia, jakie ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić z tytułu zajścia wypadku ubezpieczeniowego. Jeśli zatem wysokość szkody będzie przewyższać sumę ubezpieczenia, wówczas uprawniony uzyska jedynie częściowe jej naprawienie.
Dobrze jest zatem wybrać opcję droższą, z wyższymi sumami ubezpieczenia, niż narażać się na poważne problemy, gdy leczenie za granicą lub koszty transportu do kraju przekroczą granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela i będziemy musieli różnicę pokryć z własnej kieszeni.
Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia dla poszczególnych ubezpieczeń (inna dla kosztów leczenia, a inna np. dla bagażu podróżnego), a także na dodatkowo określone podlimity w ramach danej sumy ubezpieczenia, odnoszące się do poszczególnych rodzajów wypadków ubezpieczeniowych.
*UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji to ubezpieczenie, które zapewni ochronę naszych finansów w sytuacji konieczności rezygnacji z wyjazdu lub jego przerwania. Ubezpieczenie rezygnacji z/przerwania podróży pozwala na otrzymanie zwrotu poniesionych kosztów podróży w przypadku konieczności jej odwołania lub przerwania, w sytuacjach życia codziennego, związanych m.in.
ze zdrowiem, pracą, czy też np. wezwaniem do sądu.
Kupując ubezpieczenie możemy zabezpieczyć się zarówno na zagraniczny wyjazd kupiony w biurze podróży (tj. koszty imprezy turystycznej), jak również organizowany we własnym zakresie.
*KIEDY KUPIĆ UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenie turystyczne najlepiej kupić co najmniej kilka dni przed rozpoczęciem podróży, ponieważ polisa zazwyczaj jest ważna od następnego dnia po jej zakupie i po opłaceniu składki. Istnieją co prawda ubezpieczenia ważne już 3 – 4 h po zakupie i dokonaniu płatności, jednak nie warto zostawiać decyzji na ostatnią chwilę, gdyż tuż przed wyjazdem trudno dokładnie porównać oferty, przeanalizować OWU i podjąć dobrą decyzję.
Oczywiście możliwy jest także zakup ubezpieczenia turystycznego nawet na miejscu pobytu.
Należy jednak pamiętać, że część ofert przewiduje udzielanie efektywnej ochrony dopiero po upływie określonego czasu od zawarcia polisy zakupionej już podczas pobytu za granicą (np. 2-3 dni). Jeśli do wypadku dojdzie w okresie wspomnianej karencji to nie zostanie wypłacone odszkodowanie.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń od firmy Gomar >>