Na wyjazdowym posiedzeniu w Lublinie obradowała Komisja Transformacji Energetycznej BCC. Spotkanie związane było z wizytą członków Komisji na Targach Energetycznych ENERGETICS 2023, będących jednymi z najważniejszych wydarzeń branżowych dla przemysłu elektroenergetycznego.
– Chcemy gwałtownego przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce. Chcemy, żeby objęła ona całą gospodarkę – powiedział podczas spotkania Komisji Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego, współtwórca i długoletni prezes Towarowej Giełdy Energii.
Do 2030 roku możemy spodziewać się redukcji poziomu emisji CO2 z energetyki o 75%. Z 21% do 68% zwiększy się poziom energii pochodzących z OZE. Przygotowywany jest pakiet ustaw obejmujących m.in. wsparcie dla odbiorców końcowych, powrót do swobody kształtowania cen na rynku hurtowym, powrót do obliga giełdowego, liberalizacji ustawy 10H.
Jednym z wyzwań będzie wykorzystanie potencjału repoweringu, zwiększenia mocy w sterowalnych źródłach rozproszonych i magazynach energii poprzez reformę rynku mocy i rynki elastyczności. W zakresie dystrybucji niezbędne są inwestycje w sektor sieciowy i wydzielenie spółek dystrybucyjnych z pionowo skonsolidowanych koncernów.
– Receptą na zmianę w energetyce jest decentralizacja i związane z tym wsparcie dla spółdzielni energetycznych i klastrów – podkreślił Paweł Pisarczyk, ekspert BCC ds. cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Nowy model energetyki powinien opierać się na decentralizacji, digitalizacji i dekarbonizacji.
– Barierą rozwojową w energetyce jest sieć dystrybucji, która obecnie nie jest w stanie przyjmować żadnych nowych odnawialnych źródeł energii – stwierdził prof. dr hab. Jacek Wańkowicz, przewodniczący Komitetu Naukowo-Technicznego FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej.
– Bez rozwiązanie problemów sieciowych, w tym problemów z warunkami przyłączenia nie będziemy w stanie rozwijać odnawialnych źródeł energii – podkreśliła Justyna Nesteruk, Head of Growth and RD Poland Sonnedix.
Komisja Transformacji Energetycznej jest platformą konsultacyjną BCC z decydentami i ekspertami, którzy są lub będą odpowiedzialni za sformułowanie i wdrożenie wizji polityki energetycznej, zapewniającej polskiej gospodarce trwały wzrost. Jak podkreślił Mirosław Kasprzak, członek KTE i dyrektor Loży Lubelskiej BCC jako jedyni przed wyborami zorganizowaliśmy cykl merytorycznych spotkań ze wszystkich ugrupowaniami politycznymi w sprawie programu energetycznego, których zwieńczeniem był wspólny panel ekspercki.
– Będziemy kontynuować prace naszej Komisji w modelu eksperckim i wspierać dobre kierunki w transformacji energetycznej – zapewnił Maciej Stańczuk, przewodniczący KTE BCC, dziękując jednocześnie Robertowi Głowackiemu, prezesowi Targów Lublin SA za możliwość zorganizowania posiedzenia Komisji połączonego z uczestnictwem w ENERGETICS 2023.