Konferencja dla biznesu „Co dalej przedsiębiorco? Co Cię czeka w ciągu najbliższych miesięcy?”

09.11.2023

Dziś odbyła się konferencja, zorganizowana przez BCC oraz Grant Thornton, poświęcona aktualnej i najbliższej sytuacji naszej gospodarki i klimatu do prowadzenie biznesu, pt. „Co dalej przedsiębiorco? Co Cię czeka w ciągu najbliższych miesięcy? Otoczenie makro, wyzwania mikro”. 

 

Eksperci BCC ocenili aktualną sytuację gospodarczą Polski oraz przedstawili analizę i kierunki działań na najbliższe miesiące. Podczas spotkania zaprezentowano także raport dotyczący polityki imigracyjnej autorstwa Joanny Torbé-Jacko, ekspertki BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz materiał Marcina Mrowca, ministra gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, głównego ekonomistę Grant Thornton, poświęcony ocenie sytuacji makro- i mikroekonomicznej.

Jak zapowiada ekspert, globalne otoczenie makroekonomiczne, w którym przyjdzie działać naszej gospodarce w przyszłym roku, nie będzie łatwe: prognozy zakładają niższe tempo wzrostu gospodarki światowej niż to miało miejsce w tym roku, słabe odbicie gospodarcze jeśli chodzi o Unię Europejską. Jeśli chodzi o gospodarkę Polski możemy liczyć na systematyczną odbudowę tempa wzrostu PKB, po dołku, który najprawdopodobniej osiągnęliśmy w połowie roku bieżącego. Istotnym czynnikiem wzrostu będzie wzrost realnego funduszu płac, wyhamowanie inflacji, która dotąd konsumowała znaczną część nominalnego wzrostu płac. Jeśli chodzi o inwestycje, które od wielu lat są piętą achillesową naszej gospodarki, pozostając na poziomach zbyt niskich, to rok 2024 może tutaj przynieść istotne przyspieszenie, ale jest zbyt wcześnie, aby o tym przesądzać, wiele zależeć będzie od decyzji nowego rządu. Z punktu widzenia gospodarki ważne byłoby ograniczenie niepewności dotyczącej regulacji biznesowych, uporządkowanie i wyprostowanie tych regulacji, które są najbardziej problematyczne dla biznesu, ustabilizowanie procesu tworzenia nowego prawa, zadbanie o konsultacje społeczne, a także możliwie długie vacatio legis. – stwierdził Marcin Mrowiec, minister gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Z kolei Joanna Torbé-Jacko, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, zarekomendowała pilną zmianę polskiej polityki migracyjnej: “Przepisy dotyczące zatrudnienia cudzoziemców są rozchwiane, ale najważniejsze jest to, że brak jest spójnej wizji zarządzania napływającymi imigrantami. Dlatego absolutnym priorytetem dla polskiej polityki wewnętrznej powinien stać się postulat przyjęcia jednolitego i kompleksowego programu polityki migracyjnej i azylowej. Pomiędzy skrajnymi stanowiskami prezentowanymi w dyskusjach ideologicznych jest przestrzeń. W niej jest miejsce na rzeczową dyskusję, na równowagę, na kompromis i mądrą pomoc. Państwo, zwłaszcza w dzisiejszej dobie, musi posiadać przemyślaną politykę imigracyjną i azylową.”

Konferencja umożliwiła również zaproszonym przedsiębiorcom owocną wymianę doświadczeń, m.in w ramach panelu dyskusyjnego. “Wymiana doświadczeń w ramach konferencji i panelu dyskusyjnego jest zawsze cenna dla mnie tym bardziej, iż można poznać w sposób szerszy opinie ekspertów i przedsiębiorców. To, co uważam za bardzo ważna to również otwarta dyskusja z uczestnikami spotkania wraz z wymianą opinii, tym bardziej iż było dużo zdań wnoszących różne spojrzenie na tę samą kwestię. Z przyjemnością i dużą ciekawością będę uczestniczył w przyszłych podobnych wydarzeniach organizowanych przez BCC.” ocenił Mariusz Hildebrand, członek Zarządu MHX2 sp. z o.o. Podobnymi spostrzeżeniami podzielił się Dariusz Socik: “Panel zorganizowany przez BCC oraz Grant Thornton 9.11. bardzo szeroko nakreślił perspektywy biznesu w przyszłym roku. Dokładne omówienie zarówno zagrożeń, jak i szans pozwoli przedsiębiorcom na lepsze przygotowanie się. Bardzo ucieszył mnie żywy udział publiczności w dyskusji kończącej wydarzenie. Jak widać temat jest bliski przedsiębiorcom” dodał właściciel firmy Kandy.

 

Pobierz komunikat prasowy >>

Pobierz raport dotyczący polityki imigracyjnej >>

Pobierz prezentację nt. sytuacji makro- i mikroekonomicznej >>

 

———————————————————————————————————————————————————–

Prelegenci:


Łukasz Bernatowicz – prezes Związku Pracodawców BCC

Doktor nauk prawnych, radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawa cywilnego i handlowego, ze szczególnym uwzględnieniem transakcji związanych z nabywaniem nieruchomości i finansowaniem ich nabycia, fuzjami oraz przejęciem spółek. Arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie z zakresu prawa spółek, prawa finansowego, prawa budowlanego, projektów infrastrukturalnych, szeroko pojętych umów handlowych oraz prawa nieruchomości. Reprezentuje jako pełnomocnik zagranicznych i polskich przedsiębiorców w skomplikowanych negocjacjach handlowych oraz podczas zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń.

 

 Joanna Torbé-Jacko – ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Członek Izby Adwokackiej w Warszawie, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w tym zatrudnienia cudzoziemców i delegowania pracowników za granicę. Jest ekspertem BCC ds. prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców i ubezpieczeń społecznych oraz Przewodniczącą Zespołu Legalizacji Pobytu i Zatrudniania Cudzoziemców przy Rzeczniku MŚP. Wchodzi w skład Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Zajmuje się obsługą przedsiębiorców, w tym doradztwem w procesach związanych z przejściem części zakładu pracy, tworzeniem struktur w przedsiębiorstwach o złożonym przedmiocie działalności oraz przeprowadzaniem projektów restrukturyzacji zatrudnienia.

 

Marcin Mrowiec – ekspert BCC ds. makroekonomii

Dr Marcin Mrowiec jest ekonomistą i doradcą makroekonomicznym firm. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie, głównie w sektorze bankowym. Przez 12 lat był głównym ekonomistą i dyrektorem analiz makroekonomicznych i sektorowych Banku Pekao. Wygrywał – indywidualnie oraz zespołowo – wiele nagród za trafność prognoz makroekonomicznych i rynkowych, w tym w tym w konkursach organizowanych przez NBP, „Rzeczpospolitą”, „Parkiet” oraz „Puls Biznesu”. Jest doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Był też wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Warszawskiej.

 

Zaproszeni przedsiębiorcy:

Dariusz Socikwłaściciel i dyrektor zarządzający firmy Kandy

Ekonomista z wykształcenia (Szkoła Główna Handlowa), programista z zamiłowania (Polsko-Japońska Szkoła Technik Komputerowych). Od ponad 20 lat związany z firmą rodzinną Kandy, działającą w przemyśle spożywczym. Kandy produkuje komponenty dla przemysłu cukierniczego, mleczarskiego i lodziarskiego, m.in. owoce kandyzowane, nadzienia cukiernicze, wsady do jogurtów. Obecnie jest właścicielem i dyrektorem zarządzającym firmy. Interesuje się systemami ekonomicznymi Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu. W wolnych chwilach pływa kajakiem po polskich rzekach.

 

Mariusz Hildebrand – członek Zarządu MHX2 sp. z o.o.

Przez 18 lat związany był z grupą Biura Informacji Kredytowej SA, w tym BIG InfoMonitor SA, gdzie z sukcesem przeprowadził restrukturyzację firmy BIG, zwiększając przychody firmy około 20- krotnie w okresie 10 lat. Absolwent programu Canadian Excecutive Master of Business Administration (CEMBA). W 2014 roku otrzymał wyróżnienie w ramach prestiżowej listy 25 najlepszych menedżerów finansowych 2013 roku w rankingu Home&Market. Zaangażowany w procesy odzyskiwania należności, restrukturyzacji podmiotów, sukcesji firm, M&A, likwidacji zatorów płatniczych, wymiany informacji, nadzoru nad inwestycjami, pozyskiwania finansowania.

 

Konferencja została współorganizowana z firmą Grant Thornton.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL