Refleksje o Powstaniu Warszawskim w Domu Lekarza w Warszawie

05.10.2023

Po 63 dniach bohaterskiej walki, 2 października 1944 roku upadło Powstanie Warszawskie. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia członkowie Loży Warszawskiej Business Centre Club oraz zaproszeni goście uczcili pamięć ludzi, którzy wszelkimi sposobami walczyli o normalne życie w nienormalnych czasach. Robili to tak, jak potrafili, z bronią w ręku lub oddając na rzecz walki z okupantem swoje zdolności, poświęcenie i swoją przedsiębiorczość, która była w tamtych czasach równie cenna jak amunicja.

Otwierający spotkanie i witający szanownych gości, kanclerz Loży Warszawskiej BCC Cezary Gizka oraz dyrektor Loży Warszawskiej BCC Ewa Rzodkiewicz podkreślili wyjątkowość miejsca, w którym odbyło się to wzruszające spotkanie. W siedzibie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego w latach 1943-1944 mieściła się konspiracyjna kwatera służbowa Antoniego Chruściela “Montera”, Komendanta Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, Dowódcy Powstania Warszawskiego. To z tej willi 1 sierpnia 1944 o godz. 17:00 padł rozkaz do ataku!

Kanclerz Cezary Gizka powitał szanownych gości, w tym gościa honorowego – zastępcę Prezydenta m. st. Warszawy panią Renatę Kaznowską. Wspomniał także o gospodarzu miejsca, w którym odbyło się całe wydarzenie profesorze Jerzym Jurkiewiczu, który ze względów zdrowotnych nie mógł być z nami tego wieczoru.

Dyrektor Ewa Rzodkiewicz przedstawiła uczestników panelu merytorycznego dotyczącego udziału przedsiębiorców w Powstaniu Warszawskim: Annę Duńczyk-Szulc – zastępczynię Dyrektorki Muzeum Warszawy ds. Kolekcji i Rozwoju oraz Dariusza Gierycza – prawnika, dziennikarza, obecnie redaktora naczelnego miesięcznika Społemowiec Warszawski. Niezwykle ciekawy panel poprowadził w roli moderatora Adrian Sobieszczański – historyk, varsavianista, współtwórca projektu “Warszawa Historia Ukryta”.

O oprawę artystyczną wieczoru, którego merytoryczne części były przeplatane wspólnym śpiewaniem powstańczych pieśni zadbała Karolina Lizer – wokalistka łącząca polskie tradycje muzyczne ze słowiańską folkową energią.

Wojenną historią swojej rodzinnej firmy podzielił się z nami dr Jan Jabłkowski zarządzający Domem Towarowym Bracia Jabłkowscy na ul. Brackiej w Warszawie. Okupacyjne dzieje rodziny Jabłkowskich, właścicieli tego jedynego domu handlowego przedwojennej Warszawy są doskonałym przykładem poświęcenia i pomocy, jakiej udzielali warszawscy przedsiębiorcy w walce z okupantem.

Na spotkaniu została zapowiedziana praca nad wydaniem całościowej monografii opisującej historię warszawskich przedsiębiorstw podczas trwania Powstania Warszawskiego. Intencją przyświecającą temu przedsięwzięciu jest wydanie monografii na przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wydawnictwo ma podkreślić jak ważną rolę w życiu mieszkańców stolicy podczas tych szczególnych dni odgrywali warszawscy przedsiębiorcy. Pomoc cywilom i powstańcom nieśli zarówno właściciele małych, lokalnych sklepów czy warsztatów, jak i pracownicy dużych spółek miejskich i prywatnych z takich sektorów jak energetyka, wodociągi czy sektor spożywczy.

Partnerem wydarzenia była Fundacja Roots Music.

Serdecznie dziękujemy za obecność na spotkaniu wszystkim gościom i prelegentom.

 

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL