Wojna w Ukrainie odciska swoje piętno w różnych dziedzinach życia. Jej skutkami dotknięte są także sport i turystyka, a przede wszystkim sportowcy, których symbolem bohaterstwa i waleczności może być Witalij Kliczko, mer Kijowa i jego brat Wołodymyr. Tragiczna sytuacja obejmuje ogromne rzesze ludzi zajmujących się turystyką, z niej żyjących i z niej korzystających. Właśnie te zagadnienia były tematem posiedzenia Komisji Sportu i Turystyki BCC, które prowadził przewodniczący mec. Tomasz Dauerman.
Bardzo pozytywnie przyjęto przedstawione informacje o zaangażowaniu firm członków BCC, działających w komisji w pomoc ukraińskim uchodźcom. Jak poinformował Grzegorz Jakubiec, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej “Służew nad Dolinką”, spółdzielnia przyjęła pod swoja opiekę 13 osób z dziećmi z Ukrainy, zapewniając im pełne utrzymanie i opiekę. Podobnie prezes Zarządu Konrad Wolak z firmy P.W. Karabela Sp. z o.o. z Tarnobrzega – firma przyjęła kilkanaście rodzin uchodźców, w tym część w swoim ośrodku wypoczynkowym w Rabce.
Deklarację przyjęcia sportowców i trenerów tenisa z Ukrainy zgłosił również prezes Michał Borowski z Fundacji Edukacji Sportowej z Góry Kalwarii. Także prezes Zarządu firmy Alfa Group Sławomir Jaworski poinformował o wysyłce do Ukrainy specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego i ochronnego. Wiele innych przykładów szlachetnej pomocy ze strony członków BCC można by przytoczyć jako zupełnie oddolnej inicjatywy, solidarności i chęci pomocy uchodźcom oraz walczącym w Ukrainie. Zwrócono jednak uwagę na fakt mizernego zaangażowania państwa i braku nakreślenia perspektywicznej i strategicznej pomocy w zależności od rozwoju sytuacji. W zasadzie największe koszty i ciężar odpowiedzialności pozostawiono społeczeństwu i prywatnym firmom. Powstaje jednak pytanie, jak długo taki stan rzeczy może trwać?
Przewodniczący mec. Tomasz Dauerman zaproponował bieżące monitorowanie tej sytuacji, szczególnie w sektorze sportu i turystyki, i w najbliższym czasie zajęcie w tej sprawie oficjalnego stanowiska. Zaproponował także zwrócenie się do firm medycznych członków BCC o ewentualną deklarację udzielenia pomocy sportowcom, którzy ucierpieli na wojnie w Ukrainie.
Andrzej Grzesiewicz