BCC wystąpił do premiera o zwolnienie z prawnych i podatkowych konsekwencji przedsiębiorców, którzy udzielają pomocy obywatelom Ukrainy

28.02.2022

Zarząd BCC wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego, pełniącego obecnie również obowiązki ministra finansów, z propozycją, aby konkretna pomoc przedsiębiorców dla uchodźców była zwolniona od opodatkowania. Domagamy się również uproszczenia procedur związanych z przyznawaniem tytułów pobytowych dla obywateli Ukrainy.

Powroty do ojczyzny pracowników z Ukrainy to realny problem dla polskich pracodawców, którzy wykazują się postawą solidarnościową i dają pracownikom urlopy w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę albo udzielają przerwy w świadczeniu usług przy umowach zlecenia.

Nie zmienia to jednak faktu, że z dnia na dzień zaczyna brakować rąk do pracy w branżach zdominowanych przez mężczyzn: spawalniczej, budownictwie czy w fabrykach. I choć uchodźcy wkrótce się pojawią, to jest pytanie, jaki będzie wśród nich stosunek kobiet do mężczyzn. Spodziewamy się, że będą to głównie kobiety i dzieci. Ukraina nie wypuszcza już mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. Po dwóch trudnych latach związanych z pandemią, na skutki gospodarcze nałoży się jeszcze wojna.

BCC proponuje, aby polski rząd jasno zadeklarował i przyjął regulacje umożliwiające, aby żadne obowiązki podatkowe czy sankcje nie były nakładane na przedsiębiorców, którzy organizują zakwaterowanie dla rodzin, czy wszelkiego rodzaju zbiórki pomocowe w zakładach pracy. 

Nie powinny być także wyciągane konsekwencje wobec agencji pracy, które przejmują pracowników od ukraińskich przedsiębiorstw po to, aby skierować ich do filii tych samych przedsiębiorstw na terenie Polski. Ukraińskie firmy chcą się w ten sposób zabezpieczyć przed utratą kontaktu z pracownikami, by mogły ich z powrotem zatrudnić, gdy sytuacja na Ukrainie ustabilizuje się.

Naszym zdaniem, przedsiębiorcy, którzy organizują zakwaterowanie dla rodzin, powinni móc koszty z tym związane zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Oczekujemy od Ministerstwa Finansów zajęcia wyraźnego stanowiska, czy poniesione przez przedsiębiorców koszty mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także maksymalnego, przychylnego spojrzenia na każdą akcję pomocową organizowaną przez pracodawców. 

 

Dodatkowy komentarz:

Joanna Torbé 

ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

tel. 792 244 012, e-mail: joanna.torbe@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL