Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – PRAWO GOSPODARCZE: Czas policzyć straty – lex TVN, kryzys graniczny, zmiany w sądownictwie

17.01.2022

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC przygotował raport dotyczący IV kwartału 2021 r. z dziedziny: PRAWO GOSPODARCZE.

RYSZARD KALISZ
minister ds. prawa gospodarczego w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

W latach 1987–2007 wykonywał zawód adwokata. Ekspert w obradach „Okrągłego Stołu” (1989), zastępca Przewodniczącego Trybunału Stanu (1993-1995), współtwórca przepisów Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r., Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (1997-2000), Szef Kancelarii Prezydenta (1998-2000), Członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego (2000-2005), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP (2004-2005). Poseł na Sejm IV, VI i VII kadencji (2001-2015).

Tel. 601 884 411, e-mail: ryszard.kalisz@bcc.org.pl

REKOMENDACJE DLA RZĄDU

1. Mimo weta Prezydenta Dudy, należy jak najszybciej podjąć działania niwelujące straty wizerunkowe i dyplomatyczne, które są bezpośrednio związane z ustawą LEX TVN. Jeszcze trudniejszym zadaniem będzie naprawa wizerunku Rzeczpospolitej po sytuacji na granicy z Białorusią.

2. Priorytetowo należy traktować ograniczenie inflacji, która sięga już ponad 8%, co równie ważne niedopuszczalny jest tak duży wzrost stóp procentowych, które od października do grudnia wzrosły z 0,1% do 1,75%, przede wszystkim należy zapobiec dalszemu ich podnoszeniu, gdyż przy jednoczesnym wzroście cen produktów codziennego użytku i mediów może on doprowadzić do bankructwa wielu polskich rodzin.

3. Polska pilnie potrzebuje dużego zastrzyku gotówki, jaki ze sobą niesie Fundusz Odbudowy UE, aby otrzymać środki z ww. źródła konieczne są konkretne działania w szczególności likwidacja izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Będąc w temacie relacji z Unią Europejską nie sposób nie wspomnieć o sporze wokół kopalni Turów, który do tej pory kosztował naszych podatników ponad 50 milionów Euro.

4. Minister Zbigniew Ziobro natychmiast powinien zaprzestać kierowania wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, które nie mieszczą się w zakresie jego kompetencji (ostatnio o mechanizm wiążący środki unijne z kwestią praworządności), a tym samym zaprzestać kompromitowania RP w UE i na świecie.

5. W listopadzie minionego roku w Glasgow odbył się szczyt klimatyczny, w związku, z którym nie sposób nie wspomnieć o środowisku, o które troska powinna być jednym z głównych priorytetów każdego rządu, każdego Państwa. Co za tym idzie, konieczne jest jak najszybsze przejście na zieloną energię, surowsze kary za zanieczyszczanie środowiska oraz program wymiany tak zwanych kopciuchów na piece bardziej ekologiczne.

6. Szaleje kolejna fala pandemii, a żadne obowiązujące restrykcje nie są przestrzegane, stale rośnie liczba zachorowań i, co budzi większe obawy, liczbazajętych łóżek w szpitalach. Rząd PiS całkowicie sobie z tym nie radzi. Życie i zdrowie Polaków powinno być traktowane zdecydowanie poważniej.

7. Należy wycofać się ze szkodliwych postulatów projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, w szczególności z likwidacji sądów apelacyjnych i stworzenia podziału na sądy okręgowe i regionalne, abstrakcyjna jest argumentacja ministerstwa, że do sądów apelacyjnych wpływa mniej spraw niż do rejonowych, więc po likwidacji tych pierwszych praca rozłoży się równomiernie co skróci czas procedowania, oczywistym jest, że do sądów apelacyjnych trafiają sprawy zdecydowanie bardziej złożone, a tym samym zajmujące dużo więcej czasu niż te trafiające do sądów rejonowych. Należy jednak przychylić się do tej części zmian, które obejmują informatyzację sądownictwa, co może znacząco pomóc obywatelom w prowadzeniu swoich spraw.

PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH DZIAŁAŃ RZĄDU W OBSZARZE FINANSÓW PUBLICZNYCH

Pozytywy:

1. Działania Ministerstwa Sprawiedliwości promujące mediacje, która może znacząco skrócić czas trwania spraw w sądach, co więcej niweluje ona ryzyko eskalacji sporów.

2. E-licytacje komornicze nieruchomości wprowadzone 6 listopada 2021 roku znacznie przyspieszają egzekucję z nieruchomości, wykluczają zmowy między licytantami i zapewniają transparentność postępowania oraz bezpieczeństwo jego uczestników.

3. Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku, a dokładniej zwiększenie kar za zaśmiecanie to krok w dobrą stronę, tak samo jak przyznanie samorządom dodatkowych środków na uprzątnięcie porzuconych odpadów.

4. Program reform „Nowoczesne więziennictwo” i plany z nim związane zdają się być korzystne, np.: rozszerzenie programu pracy dla więźniów co może być korzystne dla resocjalizacji, rozszerzenie dozoru elektronicznego co może przyczynić się do mniejszej liczby osadzonych, a tym samym obniżenia kosztów odbywania kary.

Zagrożenia:

1. Wysoka i utrwalająca się inflacja jest szczególnie dotkliwym ekonomicznie zagrożeniem zarówno dla rządu jak i obywateli, ponieważ obciąża nie nominalne, a realne salda gotówkowe. Obecnie wynosi ona już ponad 8% i towarzyszy jej tendencja wzrostowa, w chwili obecnej oczywistym jest, że ma ona charakter stały.

2. Uszczerbek w relacjach z naszymi głównymi partnerami i strata zaufania zagranicznych podmiotów gospodarczych do Polski po próbie przeforsowania Lex TVN, mogą okazać się niemożliwe do odbudowania.

3. W związku z kolejną falą pandemii rząd musi zadbać, aby działalność gospodarcza mogła być prowadzona w sposób stały, jednocześnie wypracować takie rozwiązania, aby ograniczyć ryzyko zakażenia związane z jej prowadzeniem.

4. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku będzie potężnym uderzeniem w przedsiębiorców.

5. Polityka rządu prowadzi do utraty przez Polskę unijnych funduszy w tym Funduszu Odbudowy.

6. Olbrzymie straty wizerunkowe i dyplomatyczne spowodowane kryzysem na granicy z Białorusią i działalnością ministra Ziobry.

7. Wzrost cen energii, który znacznie zwiększa koszty życia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. IV kwartału 2021 r. W najbliższych dniach będziemy prezentować poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją gospodarczą oraz rekomendacje dla rządu na najbliższe miesiące.

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – PRAWO GOSPODARCZE

Kontakt:

Mirosław Kasprzak
rzecznik BCC
tel. 608 529 504
e-mail: miroslaw.kasprzak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL