27 października br. w siedzibie Business Centre Club miało miejsce spotkanie Konwentu BCC, w którym uczestniczyło 14 członków tego gremium. Spotkanie prowadził przewodniczący Konwentu Mariusz Hildebrand.
Pierwszym punktem posiedzenia Konwentu BCC była sytuacja makroekonomiczna. W ramach prezentacji ekspert Piotr Bujko przedstawił analizy makroekonomiczne w oparciu o analizę sytuacji na rynku amerykańskim na przestrzeni ponad 100 lat.
Z analiz i badań wynikają następujące stwierdzenia:
1. Proces globalizacji został zatrzymany – wyrównywanie się kosztów produkcji
2. Przerwanie łańcuchów dostaw
3. Powstanie zatorów produkcyjnych w gospodarce
4. Następuje presja inflacyjna – zmieniający się cel inflacyjny, w Polsce nawet na poziomie 6-7%
5. Metoda tłumienia inflacji poprzez podnoszenie stóp procentowych prowadzi do „schładzania gospodarki” co w warunkach polskich nie jest efektem oczekiwanym
6. W okresie rosnącej inflacji inwestycje publiczne/ rządowe powinny być kontynuowane
7. Złotówka inwestycji publicznych mutliplikuje zwrot
8. Jednakże wzmożona aktywność Państwa powinna być krótkookresowa i jedynie w czasie kryzysu
9. Firmy prywatne oraz osoby indywidualne wstrzymują inwestycje przy niepewności rynkowej
10. Inflacja jest dobra dla budżetu Państwa, gdyż powoduje:
a. Realne obniżenie kosztów obsługi długu i oddłużenia
b. Wzrost wpływów do budżetu z podatków
11. Podążanie stóp procentowych za inflacją może prowadzić do stagflacji
12. Inflacja zostanie a nami na dłużej, gdyż jest to zjawisko nie tylko w Polsce
13. Przy wysokiej inflacji zjawiskiem występującym na rynkach kapitałowych jest inwestycja w spółki typu value czyli podmioty przemysłowe (produkcyjne) i surowcowe
14. Przy niskim poziomie inflacji inwestycje idą w kierunku podmiotów innowacyjnych
Drugim zagadnienie poruszonym podczas spotkania Konwentu BCC była Prosta Spółka Akcyjna. Członkowie Konwentu są zainteresowani pogłębieniem wiedzy w temacie Prostej Spółki Akcyjnej, szczególnie w kwestii podatkowej. Na kolejne spotkanie zaproszony zostanie ekspert, który udostępnił Konwentowi krótką prezentację w tego zakresu – Pani Agnieszka Chamera, wspólnik i partner zarządzający w spółkach grupy PKF Consult.
W ramach posiedzenia Konwentu wystosowana została prośba do Członków o przedstawienie rekomendacji do uzupełnienia składu Konwentu o osoby, które mogą wnieść dodatkową wartość w nasze działania.
W ramach spraw wniesionych Marek Zalewski przedstawił krótką informację o podmiocie, który zajmuje się kwestią kontroli biznesowej firm i przygotowaniem odpowiednich opracowań w zakresie zabezpieczenia przed uwikłaniem firm w procesy karuzeli VAT.
Członkowie Konwentu wyrazili zainteresowanie zaproszeniem przedstawicieli Krajowego Instytutu Kontroli Biznesowej na następne posiedzenie Konwentu BCC.