Druga konferencja programowa Rzecznika MŚP i BCC

08.06.2021

Tematem drugiej już konferencji programowej związanej z Dziesiątką Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców była płaca minimalna i propozycja jej regionalizacji. Konferencja była jednocześnie XXIV Posiedzeniem Rady Przedsiębiorców.

Wspólną konferencję MŚP i Business Centre Club otworzyli Rzecznik MŚP Adam Abramowicz i prezes BCC Marek Goliszewski. – Zawsze chcemy zapewniać polskim firmom konkurencyjność, także na rynku europejskim, dlatego nasze rozwiązania konfrontujemy z zasadami obowiązującymi w innych krajach UE. Dzisiaj płaca minimalna jest bardzo wrażliwym tematem, tym bardziej cieszę się, że mamy dziś wśród gości przedstawicieli związków zawodowych. Na tym polu powinniśmy osiągnąć konsensus, nie możemy działać przeciwko pracownikom, ale dla pracowników, pracodawców, dla budżetu państwa – zadeklarował Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP. Ocenił jednocześnie, że płaca minimalna powinna być powiązana z parametrami ekonomicznymi, powinna rosnąć, ale w powiązaniu z sytuacją na rynku pracy.

 

Marek Goliszewski zwrócił uwagę na to, że kryzys spowodowany pandemią spowodował m.in. wzrost kosztów pracy. – Jest silny nacisk na podwyższenie płac. Przedsiębiorcy mówią o tym, że złe i szybkie stanowienie prawa jest dla nich przeszkodą, podobnie jak właśnie wzrost kosztów pracy, w tym płacy minimalnej. Dziś skupimy się na tym, jak połączyć cele społeczne z rachunkiem ekonomicznym, jak sprawić, żeby była bezpieczna i przewidywalna, tak, żeby jednak był wzrost płac. Ale to musi wynikać z kondycji firmy i ekonomii, to nie może być tylko deklaracja polityczna i cel społeczny. To niestety może prowadzić do utraty konkurencyjności firm – zauważył prezes Business Centre Club.

 

Podczas spotkania zaprezentowany był Raport Fundacji Republikańskiej, napisany na zlecenie Rzecznika MŚP, opisujący problem płacy minimalnej. Postulaty regionalizacji płacy minimalnej oraz powiązania jej z obiektywnym wskaźnikiem omawiali Anna Bojanowska-Sosnowska oraz Cezary Marzęda. Ekspert przedstawił propozycję powiązania płacy minimalnej ze średnimi płacami w danych powiatach. – Rekomendujemy podjęcie działań polegających na podziale na powiaty, bo są duże różnice w ramach województw oraz wyłączenie niektórych branż, jak służba zdrowia czy służby mundurowe.

 

Witold Michałek, ekspert Business Centre Club, który uczestniczył w konferencji, podkreślił, że wymiary ekonomiczne i gospodarcze muszą być kluczowe, zwłaszcza w regionach słabiej rozwiniętych gospodarczo. – W tych regionach ważne jest w związku z tym, na ile płaca minimalne wspiera lub ogranicza rozwój. Obecnie silne zróżnicowanie regionalne rozwoju jest utrwalanie przez utrzymywanie nadmiernie wysokiej, szkodliwej dla niektórych obszarów płacy minimalnej. Widać to szczególnie w powiatach, gdzie stosunek płacy minimalnej do średniej przekracza 55%. Rząd traktuje płace minimalną jako „bezkosztowy” instrument polityki społecznej. Ten mechanizm, który działa dziś jest wadliwy i powinien zostać zmieniony – nie ma wątpliwości ekspert BCC.

 

„Dziesiątka Rzecznika MŚP” to 10 postulatów dotyczących najważniejszych systemowych zmian w obszarze prawa gospodarczego, które ułatwią odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa. Postulaty te zostały wyłonione spośród propozycji zgłoszonych przez Radę Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, która skupia blisko 300 organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców. Dobrane zostały więc one w taki sposób, by były wspólnym głosem całego środowiska przedsiębiorców – dużych i małych.

20 kwietnia br. odbyła się pierwsza konferencja programowa z cyklu „Dziesiątka Rzecznika MŚP” organizowana przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Business Centre Club.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL